niedziela, 22 kwietnia 2012

Rozpoczęcie karmienia piersią

Autorem artykułu jest Mania

W początkowych tygodniach życia niemowle nie ma jeszcze ustalonego rytmu dnia. W takiej sytuacji powinno być karmione na żądanie, czyli wtedy, gdy jest głodne.

Kiedy płacze to znak, że domaga się posiłku – w tym czasie należy przystawić je do piersi. W pierwszym miesiącu dziecko powinno być przystawiane co najmniej 6-7 razy na dobę (a jeśli to konieczne, nawet dwa razy częściej). Regularny rytm karmienia piersią z przerwami co 3-4 godziny ustali się dopiero zbliżając się do 8-12 tygodnia życia maluszka.
W trakcie karmienia piersią należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję. Wazna jest również technika przystawiania dziecka oraz spokojna atmosfera. Jeśli dziecko nieprawidłowo chwyta pierś , bądź odczuwalny jest ból w trakcie karmienia to w takiej sytuacji podczas pobytu w szpitalu można poprosić pielęgniarkę lub położną o radę. Na taką pomoc można liczyć , również po powrocie do domu, kiedy odwiedzać będzie położna środowiskowa. Aby mieć takie wizyty, należy uprzednio zapisać swoje dziecko do poradni pediatrycznej w swojej przychodni rejonowej.
Bardzo ważne jest, aby dziecko było przystwaiane do obu piersi na zmianę. Najpierw nororodek powinien ssać z jednej – może pić ile chce (główny posiłek). Następnie przystaw go do drugiej piersi (deser). Podczas kolejnego karmienia jako pirwszą podaj dziecku pierś z której piło ostatnio. Zadbaj o to by maleństwo ssało przez 10-15 minut- tyle wystzraczy, aby zaspokoić głód. W tym okresie brodawki są jeszcze bardzo wrażliwe, więc łatwo ulegają podrażnieniu , szczególnie , kiedy niemowlę ssie zbyt długo.
Podczas najbliższych dni brodawki uodpornią się, a w piersiach zacznie wytwarzać się coraz więcej pokarmu. W tym czasie dziecko będzie mogło sobie samo regulować czas trwania posiłku. Karmienie jednak nie powinno trwać dłużej niż 30-40 minut.
Podczas pierwszych dwóch dób po porodzie organiżm kobiety wytwarza niewielkie ilości mleka – bogatego w białko i przeciwciała odpornościowe. Niemowlę nie ma jeszcze dużego apetytu, gdyż w jego żołądku wciąż znajdują się wody płodowe połknięte przed narodzinami. Apetyt dziecka zwieksza się przy kolejnych 48-72 godzinach, a wraz z tym produkcja mleka matki.
W czasie 7 a 14 dniem życia, po czym w 4 i 6 tygodniem oraz 3 i 4 miesiącem , apetyt maluszka będzie gwałtownie wzrastał. Wtedy może domagać się o pokarm nawet co godzinę. Wtedy należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż produkcja mleka dostosowana jest do potrzeb dziecka.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz